הורות יצירתית שמאמינה בילדים

לא פשוט בתקופה של היום לגדל אותם ולזכור תוך כדי, להנות מכל רגע. אם עוצרים רגע ונזכרים שהם בעצם הכי חשובים ושהם גדלים כל כך מהר נבין שיש להתענג על כל רגע. ילדיסקו- הבלוג הכי שובב בסביבה מנסה לשנן לעצמו ולכם את זה בדיוק. יצירה, השראה, רעיונות והמלצות שיעשו לכם את ההבדל.יום ראשון, 20 במרץ 2011

פוסט אורח - על החשיבות של נוכחות הורית (The parent I chose to be)

כשבחרתי להיות אמא, אני לא בטוחה שהייתי מוכנה לכך לגמרי. כלומר, היה לי מושג כלשהו על הורות. אך זה היה  יותר תפישה והגדרה שהתבססה על דימוי ותאוריה. כשלמעשה לא היה לי שמץ של איך זה באמת באמת מרגיש ומתנהל בפועל. לא ידעתי כמה זה ישפיע על האני שלי, על הזוגיות, על תנהלות חיי, על קריירה ועוד מליון אספקטים. ילד מגיע לחייך, זה משנה עולמות. לגמרי.

ליה, יאיר שלא נח לרגע ואני

ואז כשהגיחה לעולם ליה, היא, כצפוי שינתה את חיי מן הקצה אל הקצה. השמחה וההתרגשות, הפחדים והדאגות, חששות, גילויים, אהבות, כעסים, משברים, הכל מתערבב. ילד מחדד היבטים שונים בחיים הפרטים והזוגיים שלך. בהתחלה אתה מתנהל האופן מעט טכני, דואג לנסות ולהבין את הפלא שמולך, לקרוא ולספק אותו באופן מקסימאלי. ומעבר להיבטים, נקרא לזה, "הטכניים" של הנקה, האכלה, חיסונים (כן או לא), פיענוח סוגי בכיות, מקלחת, מחלות ראשונות מתחיל משהו נוסף להתהוות. ההכרה מחלחלת בך, יש לך אחריות עצומה על היצור הקטן הזה, התינוק שלך. אחריות מעבר להיבטים הפיזיים (הזנה, בריאות וכדומה) כזו שגולשת למשהו רוחני יותר: איך תגדל אותו, איזה ערכים תקנה לו, כיצד תחנך אותו, איך תוודא שהוא מאושר ושמח? - פתאום מצאתי עצמי, מבלי לשים לב, הופכת לבעלת מודעות הורית מוגברת. אני דוגמא מהלכת לילדי, אני צריכה להערך מחדש.

אני לא אומרת שהורות היה משימה שאמורה להיות כרוכה ברצינות תהומית, ממש לא, אבל אני בהחלט מוצאת שיש צורך גדול בלמידה, התבוננות פנימית, בחינה והרהור- כדי להיות הורה טוב יותר, כדי לתת כלים טובים יותר לילדים שלנו. גיליתי שההורות היא בין היתר, מסע קסום של גילוי עצמי, כי חשוב לי להיות חלק מחיי ילדיי וחשוב לי להיות דוגמא חיובית (סובייקטיבי, הכל סובייקטיבי :). והמסע הזה רצוף "בסוגיות" הוריות. אז איך לעזעזל אהיה הורה טוב, באיזו דרך נתמודד עם קשיים והסוגיות, איך ניתן לילדים שלנו את הכלים הטובים ביותר ? מהם הכלים הטובים ביותר? כמה שאלות... (טוב, אל דאגה, זה סוגיות שבאות בהדרגה, לא הכל צף ברגע אחד)"ההורה שבחרתי להיות" הוא מדריך להורים, שעוסק באופן ענייני וקולח בנושאים שנוגעים לכל הורה. כששני הורוביץ שלחה אותו אלי, מיד מצא חן בעיני אופיו התמציתי של הספר ואופן ההגשה של הנושאים. הפנייה הישירה של שני אל הקוראים, נעשית בפשטות טבעית ופונה אל ההגיון ההורי, וקוראת להורה למצוא את הקול הפנימי שלו. שני מדברת על הורות נוכחת, אוהבת ומאמינה, כזו שמאפשרת לקשר אינטימי ואמיתי עם ילדיכם לצמוח ולשגשג.

שמחתי לגלות שהפורמט של הספר עשוי באופן נגיש וידידותי לקורא. הספר בנוי מאסופת מכתבים, שפונה אל הקרוא בנימה אישית, בגובה העיניים, כמו שיחה עם חברה שמאירה בפניך הבטים שמסיעים למצוא ויצור קול פנימי. קול נהיר וצלול שיאפשר לך לראות עיקר וטפל וליצור "הגדרה הורית עצמית". אופן הגשת דברים מוצלחת בשבילי, כי לי אישית יש יכולת עמידה מועטה בפני ספרים "טרחניים", כך שדרכנו נפרדות בהמהרה, למרות הכוונות הטובות. שני מצליחה להעלות מגוון רחב של  נושאים "בוערים" כמו: התמודדות עם פרידות בוקר, ריבים של אחים, אחריות בקרב ילדים, הצבת גבולות, תינוק חדש בבבית.  מצאה חן בעיני היכולת שלה לגרום לקורא להכנס לסיטואציה מתוך פתיחות מחשבה ואמפתיה לילד ובכך להאיר לנו את הדרך לראיית הסיטואציה ומציאת פתרון שמותאם לנו מתוכה. אהבתי את הקריאה שלה להורות שבאמת מקשיבה, שרואה, שאוהבת, מסתקרנת ומאמינה ביכולות הילד.   


יכולתי למצוא בספר נקודות חשיבה רבות שיחדיו הצטרפו לכדי קו קוהרנטי ברור, פנימי, כזה שעוזר לך לשרטט את הדרך הנכונה בשבילי. הדרך הזו קודם כל צריכה להעשות בינך לבין עצמך ואז מול הילדים שלך. כמו ששני כותבת "היה אתה השינוי שברצונך לראות אצל ילדך" כי בסופו של דבר הילדים שלנו הם בבואה שלנו. הקליפ הזה ממחיש זאת בצורה חזקה - כדאי לצפות.שני חולקת עמכם, קוראי ילדיסקו את אחד המכתבים מתוך הספר, פרק שעוסק בנוכחות הורית, מצרך חשוב ויקר לעין שיעור. מקווה שתקחו ממנו משהו ותהנו.


קוראי ילדיסקו יוכלו לרכוש את הספר באתר של שני במחיר מיוחד 48 ש"ח במקום 58 ש"ח.
לחצו כאן לרכישת הספר במחיר מוזל 
כדי לקבל את ההטבה - נא לציין בשורת "טקסט חופשי" את המילה ילדיסקונוכחות הורית
מתוך ספרה של שני הורוביץ- ההורה שבחרתי להיותהורים רבים מחפשים דרך לקשר טוב יותר עם ילדיהם, שיכלול מערכת יחסים פתוחה, קרובה, מעצימה ותומכת. לצערי, פעמים רבות מדי הרצון להתקרב לילדים בא לידי ביטוי בתקשורת על בסיס מטלות היומיום:

"הכנת שיעורים?"

"תזדרז!"

"סידרת את החדר?"

"תנמיך את המוזיקה!"

"צחצחת שיניים?"

"בוא לאכול!"

או

בסחרור מטורף לעשות יחד דברים מרגשים, כגון: חוגים, קניות בילויים ושאר אטרקציות.

במקרה זה השאלות המנחות את ההורים הן:  מה לעשות עם הילדים?  איך להעסיק אותם?  במה לעניין אותם?


בסדנה להורים שאני מעבירה אני מבקשת מהמשתתפים לענות על השאלה: "מה היה ילדי הכי רוצה ממני ברגע זה?"

פעם אחר פעם התשובה היא: "תהיו אתי, תראו אותי, העניקו לי תשומת לב."

הוריי חיים בחו"ל כבר עשרים שנה. לאחרונה, לפני בואה של אמי לארץ, היא מתקשרת כדי לשאול אותי מה להביא לבנות (נכדותיה). שוב ושוב אני מודה לה על רצונה להעניק ואומרת לה: "אמא, את המתנה שלהן, אין להן צורך בשום דבר אחר, והן לא מצפות לכלום מלבד להיות אתך. אז קשרי עלייך סרט ובואי."

אני רוצה לקחת אתכם כמה שנים אחורה, להתאהבות הראשונה שלכם. זוכרים? על מה חשבתם כשהייתם יחד? על מה חשבתם כשהייתם רחוקים זה מזה? איפה הייתה תשומת הלב שלכם כשאהובכם דיבר? על מי הסתכלת כשהוא הביט בך? למי הקשבת כאשר דיברה? במה התעניינתם?

אני מניחה שתשומת לבכם המלאה הייתה נתונה לבני זוגכם. הטלפון לא עניין כל־כך, גם מה שהיה עליכם לעשות אחר־כך — שלא לדבר על הטלוויזיה והכלים שחיכו.

חשוב שנבין: אבן היסוד במערכת יחסים קרובה, מכבדת ואוהבת אינה העשייה הנלווית, אלא נוכחות מלאה.

לכן אם ברצונכם במערכת יחסים כזו עם ילדיכם, התאהבו בהם מחדש. הֱיוּ אתם במאת האחוזים, הקשיבו להם, געו בהם, הסתקרנו לגביהם, הביטו בהם, דחו כל הסחת דעת כגון: טלוויזיה, עיתון, ט ל פ ו ן (כן, טלפון!), מחשב, בישול, ניקיון. אם דעתכם מוסחת בשל ענייני עבודה ואחרים, מקדו אותה שוב בילדיכם, ולו לזמן קצר.

לא פחות חשוב: התמידו בכך. גם אם בהתחלה לא תחושו בשינוי משמעותי או בשיתוף פעולה מצדם, אני מבטיחה לכם שעם הזמן יחול שיפור במערכת היחסים ביניכם.


שלכם ואתכם

שני

2 comments:

Related Posts with Thumbnails

frontpage tracking