הורות יצירתית שמאמינה בילדים

לא פשוט בתקופה של היום לגדל אותם ולזכור תוך כדי, להנות מכל רגע. אם עוצרים רגע ונזכרים שהם בעצם הכי חשובים ושהם גדלים כל כך מהר נבין שיש להתענג על כל רגע. ילדיסקו- הבלוג הכי שובב בסביבה מנסה לשנן לעצמו ולכם את זה בדיוק. יצירה, השראה, רעיונות והמלצות שיעשו לכם את ההבדל.יום שלישי, 5 באפריל 2011

כימיה ילדותית - ניסויים כייפים לילדים (chemistry for kids)


רובנו מכירים את נפלאות אבקת הסודה. את יכולותיה המופלאות לעצור ריחות, להיות דאודוראנט טבעי (השתתפתי בניסוי),  למרק ולצחצח באופן אקולוגי ועוד מליון שימושים מצויינים. שילוב עם חומץ ידוע כחומר ניקוי  מן השורה הראשונה-  ידידותי ומועיל. אבל למרות שפסח אורב מעבר לפינה, לא בניקיונות עסקינן, כי אם בכייף של ילדים.

אז איך הופכים אחר הצהרים דהוי למסיבה מבעבעת. פשוט מאוד. שילוב כוחות של הצמד חמד: סודה לשתיה וחומץ סיפק שעשוע חביב למדי בידיה של הקוסמת. העיקרון פשוט בעליל: כלי עם אבקת סודה לשתיה+ כלי עם חומץ פושטי וסינתטי +מקבץ כלים. תהיו נדיבים, תנו להם כמות מספקת למשחק. עודדו אותם להתנסות לערבב בין השניים, להוסיף אבקה לנוזל ולהפך - הם יהיו מהופנטים למראה הריאקציה התוססת.  מיותר לציין שזה שוס שאין כדוגמתו ומן הסתם תתבקשו לארגן סשן נוסף במהרה.

ילדים גדולים יותר יכולים לקבל הסברים על הסיבה והתהליך של התגובה הכימית שנוצרת (אם אתם ממש מתעקשים , מדובר בשתי ריאקציות ואיזה עניין של יונים שמגיבים יחד לכדי תוצר חדש. ב"כימית" מדוברת זה נראה ככה: H+ + HCO3- ---> H2CO3). אפשר לפתח את זה לניסויים של שיגורי "רקטת טילים" וגם יצירת "פצצה שתבעבע" או וולקנו רגיז... אנחנו נשארנו בגיזרת הכיף הטהור והתלהבות למראה ההתרחשות המשמחת בכוסות.

אוסיף ואומר דבר מה בענייני עירבובים ו"שיקויים". אם תפשפשו בזיכרון הילדות שלכם בוודאי תזכרו כמה כיף לעשות עירבובי מישמש מופרכים. פושטים על המטבח ומערבבים מכל הבא ליד: חרדל, ביצים, תמצית וניל, קמח, שוקו ושאר מטעמים.... . לפעמים אפילו עורכים מבחן אומץ מבחיל וטועמים. בעעע.

אני נוהגת באופן קבוע  לתת לליה להנות משלל של חומרי גלם שפג תוקפם, או סר חינם. יש לכם קיטניות עפשות שנשכחו על מדף, תבלינים שעמדו הרבה יותר מידי זמן, חמץ שאתם ששים להפטר ממנו לקראת חג הפסח? דברים כשרים לפסח שאתם לארוצים לראות יותר בתום החג.... מעולה, תנו לקטנים שלכם לחגוג עליהם,  לרקוח שיקויים מהדברים הללו. לפחות יהיה להם שימוש מהנה... ואז לפח.


הזדמנות אחרונה בהחלטת למאחרים לטיסה, סליחה, להגרלה השווה שלנו. בוא לספר איזו שמיכת טלאים הכי אהבתם ואולי היא תהיה ממש שלכם. פרגנו לעצמכם מתנה לחג.


2 comments:

 1. רעיון מעולה!
  אני בטוחה שהברוזים שלי יהנו מאוד.

  השבמחק
 2. עוד משחק נחמד עם סודה לשתיה וחומץ:
  מכניסים את הסוד לשתיה לתוך בלון לא מנופח ואת החומץ לכלי בעל פיה צרה מספיק כדי לעטוף אותה בפיה הבלון (נגיד בקבוק שתיה קטן). עוטפים את פיית הכלי בפיה של הבלון ורק אז הופכים את הבלון כך שהאבקה תשפך אל הכלי.
  הבלון יתנפח, כמה משמח :-).

  השבמחק

Related Posts with Thumbnails

frontpage tracking