הורות יצירתית שמאמינה בילדים

לא פשוט בתקופה של היום לגדל אותם ולזכור תוך כדי, להנות מכל רגע. אם עוצרים רגע ונזכרים שהם בעצם הכי חשובים ושהם גדלים כל כך מהר נבין שיש להתענג על כל רגע. ילדיסקו- הבלוג הכי שובב בסביבה מנסה לשנן לעצמו ולכם את זה בדיוק. יצירה, השראה, רעיונות והמלצות שיעשו לכם את ההבדל.יום ראשון, 27 במאי 2012

יומנישי - ילדים כותבים דיוקן אישי (yomanishi)כל אחד אוהב  את הפינה הקטנה והפרטית, שהיא רק שלו. מקום שהוא מפלט, מקום שמעניק נחמה, הגנה ושמחה לא מבוטלת.  כשהייתי קטנה היו לי שלושה כאלה, שלא מעט הצטלבו ושולבו זה בזה. האחד בית עץ, שהיה גבוה מספיק שמבוגר שפוי יפחד לעלות עד למעלה. השני ספרים  (ספרי הרפתקאות מתח בעיקר) שהציתו דמיון ושלחו למחוזות רחוקים. והשלישי יומן אישי - עם מנעול ומפתח, כזה שמקשטים באהבה ומסירות, משרבטים, מציירים וכותבים. כשגדלתי המפתח והמנעול התפוגגו, אבל הצורך וההנאה מהכתיבה נשארו.כשהגיע אלי ה'יומנישי' של איריס ומיכל, לא יכולתי שלא להתרפק על אותם יומנים אישיים אהובים שהיו לי. היומן עשוי באהבה גדולה והיא ניכרת! הוא מאוייר בכישרון רב, על ידי מיכל בוננו, ומזמין להפליא. ולמרות שמיועד לילדים, קשה היה לי שלא להתנפל עליו ומלא אותו בעצמי.


בתוך ה'יומנישי' יש קסם שנובע מהיותו  בן לוויה שמותר לספר לו הכל, בלי חשבון, (ראוי לציין שזהו בן לוויה נאה מאוד! ). מותר לצייר בו, ולשרבט. אפשר לעוף עליו מהר ואפשר לעשות את זה לאט. אפשר לדלג על דפים ולחזור אליהם אחר כך, או לא. אפשר להיות רציניים ולגמרי אפשר להיות קלילים. אפשר הכל, הכל פתוח. ויחד עם זאת מוגשת "עזרה" בעדינות, כזו שמסייעת להדליק את המתג ולהזרים פתיחים נהדרים, מעיין אפרטיפים לכתיבה שהיא אישית (המנה עיקרית...). הוא יהיה נהדר לנסיעות ארוכות ומשמימות, ישמח את הלב בימי החופש הגדול ויהיה מתנה נהדרת  לחג, ליומולדת, וסתם כשאוהבים ומתחשק מתנה.


היומן מעודד כתיבה שבסופו של דבר תייצר מגה-פרוטרט עצמי. וכך, מעבר לערך המוסף העצום (והתראפיסטי) שבעצם הכתיבה וההתעמקות בנושאים בינך לבין עצמך, היא תהיה "מסמך לדורות". מסמך כזה, שאם יישלף בעוד כמה שנים טובות יהיה מקור מעולה לזיכרונות ובטח לא מעט צחוק. עוד קצת על 'יומנישי' - תוכלו לקרוא כאן.האמהות של 'ימנישי' הן צמד נשי וכישרוני. איריס בוים רונן, אמא של שניים + שלושה חתולים ומגדלת נענע ידועה. היא למדה פסיכולוגיה והיא מייעצת לארגונים, למנהלים ולילדים; מיכל בוננו למדה ומלמדת איור ב"בצלאל"; והיא מאיירת ספרים ועיתונים. גם היא אם של שניים + אוגרת ביישנית ושותה הרבה תה. איריס כותבת ומייעצת במדור קבוע בכתב העת לילדים "עיניים"; מיכל מעצבת את העיתון. 


אם הצלבתם מידע, נכון, הבנתם שיש סימטריה: שהן עובדות במקום עבודה משותף, שהן אמהות של שניים ושאחת מגדלת נענע והשנייה צורכת תה. אפשר להגיד שזו בהחלטת קרקע פוריה לחברות אמיצה. אבל זה הולך עוד יותר אחורה בזמן. כי שורשיו של הצמד חמד המוכשר, מתחיל בידידות אמיצה שנרקמה אי שם בשלהי כיתה י במגמה ספרותיות בתיכון ירושלמי. הן הפכו לחברות 'הכי טובות' וחלקו דירה בירושלים, ואח"כ דירה בתל- אביב.  ועכשיו שנים רבות מאז, הן עדיין הכי חברות טובות שיש. ולכן, שלא כמו בתהליך העבודה הקלאסי על ספר, כשהכותב כותב, ורק אחר כך המאייר מאייר, יומנישי הוא באמת יצירה שנוצרה במקביל ובמשותף -כתיבה ואיור, ושכולה ביחד (שלושים שנות ביחד...).במוזיאון הישראלי לקריקטורה וקומיקס, יערך ב- 12 ביוני מפגש פעילות מרתק לילדים (גילאי 12-7). איריס ומיכל יספרו על תהליך עבודה המשותף, איך מחברים רעיון, כתיבה, איור וגיבוש חזון משותף לכדי תוצר סופי כייפי.  ויחד הן ינחו פעילות ליצירת דיוקן עצמי כתוב ומצוייר. שווה !! פרטים נוספים תמצאו כאן.


יומנישי - יומן שמותר לספר לו הכל! מיועד לבני 8- 13 . 
חפשו אותו בשבוע הספר ובחניות הספרים. 
בצומת ספרים הוא כלול במבצע "שלושה במאה" - כך שמחירו בשבוע הספר 33 ש"ח בלבד! כדאי לנצל את המבצע .
מחיר נקוב 79*


*אבל מי משלם היום מחיר נקוב, עם כל המבצעים הנהדרים ??

3 תגובות:

 1. תאור מרתק. התאור שלך ממש עושה חשק להתחיל את מלאכת הכתיבה כבר.

  תודה על ההמלצה

  אמאשל3

  השבמחק
 2. איזה יופי של איורים!
  דניאלה

  השבמחק
 3. יומן אישי זה דבר מגניב כל כך. גם לי היו יומנים כילדה והם היו "הפינה שלי". הפוסט עושה חשק להתחיל שוב במסורת היומן האישי....
  טלי

  השבמחק

Related Posts with Thumbnails

frontpage tracking